Device Listening | DONANIM
2005 yılında başladığımız yazılım sektöründe bu yıl, 11 yılımızı geride bıraktık. Türkiye’ nin 7 bölgesinde 200’ ün üzerinde projeye imza attık.
676
page-template-default,page,page-id-676,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

DONANIM

Signera Datalogger cihazı üzerinde bulunan girişlerden elde ettiği sensör verilerini üzerinde kaydeden ve bunları TCP-IP iletişim ile server’a gönderen cihazdır. Signera Datalogger cihazı üzerinde 4-20ma sensör verileri okumak için 6 adet analog giriş, 1 adet NTC sıcaklık sensörü için analog giriş ve Modbus RTU sensör okumak için RS485 portu bulunmaktadır. Cihaz TCP-IP üzerinden bir servera bağlantı yaparak iletişim kurar, verilerini iletir yada ayarları bu iletişim üzerinden yapılabilir. TCP-IP iletişim cihaz üzerindeki GSM Module aracılığı ile GPRS ile yapılabileceği gibi Ethernet (Opsiyonel) portu üzerinden de yapılabilmektedir. Cihaz üzerinde ayrıca ölçüm aldığı verilerin zamanını tutabilmek amacı ile RTC zaman saati yer almaktadır.

Teknik Özellikler

·         Signera Datalogger cihazi ray tipi kutu içerisindedir.

·         Cihaz GPRS veya TCP Ethernet ile veri gönderimi desteklemektedir.

·         Cihaz üzerinde saat (RTC) özelliği bulunmaktadır. Cihaz ölçümünü aldığı verileri bu saat-tarih verisi ile kaydededer.

·         Cihaz üzerinde 16Mbit Flash memory bulunmaktadır. Ölçümü yapılan veriler burada tutulmakta, hafıza dolduğunda ise eski verilerin üzerine yazılarak devam etmektedir.

·         Cihaz TCP socket mimarisi ile belirlenen hedef IP ile bağlantı kurar ve haberleşir. Cihaz bu bağlantı üzerinden aldığı ölçümleri hedef sunucuya bildirir. Cihaz ölçüm ayarlarıda TCP socket üzerinden yapılabilir. Cihaz üzerindeki veriler sadece bu TCP soket haberleşmesi ile cihazdan alınabilir.

·         Cihaz üzerinde bulunan GSM modül ile GPRS iletişim sağlanabilir. Ayrıca opsiyonel TCP Ethernet özelliği ilede bağlantı özelliği sağlanabilir.

·         Cihaz 24V ile çalışmaktadır.

·         Cihaz bağlantıları cihaz üzerindeki klemensler ile yapılmaktadır.

·         Cihaz üzerinde 2 adet RS485 portu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Modbus RTU protokollü cihazlardan veri almak için kullanılabilmekte. Diğeride bilgisayar üzerinden ayarlar yapabilmek için kullanılabilmektedir.

·         Cihaz ayarlandığı durumda düşük güç tüketim moduna geçebilir.

·         Modbus RTU veri okumak için cihaz üzerinde bulunan RS485 portu üzerinden Signera datalogger cihazının okuyacağı modbus RTU cihazın adres, register ve okuma komutu ve veri türü ayarlanabilir. Signera Datalogger cihazı ayarlanan sürelerde bir, bu registerlar’ı okuyup hafızasına kaydedebilir  ve ayarlanan zamanda bir TCP soket iletişimi üzerinden SİGNERA server ip sine bildirebilir. Okunacak bu verilerle ilgili modbus adres, register, okuma komutu ve veri türü belirlenecek protokol ile uzaktan ayarlanabilir. Ayrıca uzaktan bu belirlenen modbus registerlarına veri yazılabilir. Bu belirtilen okunup yazılabilecek register sayısı 200 adet üzerindedir.

·         Server IP, Server Socket, GPRS APN bilgileri, TCP Ethernet yerel IP ayarları gibi Cihaz GPRS ve TCP Ethernet bağlantı ayarları ise RS485 portu üzerinden bilgisayar ile yapılabilir.